Om oss


TV4-Gruppens presstjänst

press@tv4.se

08-459 40 00

Facebook: www.facebook.com/tv4
Twitter: www.twitter.com/tv4press
Instagram: @tv4


Företagsinformation

press@tv4.se

08-459 40 00

För företagsfrågor om TV4-Gruppen kontaktar du Magnus Törnblom.


Åsa Jamal

asa.jamal@tv4.se

070-9415954

Åsa är kommunikationsdirektör med ansvar för HR och public affairs Hon ansvarar för all kommunikation kring TV4-Gruppen


Magnus Törnblom

magnus.tornblom@tv4.se

070-266 27 12

Magnus Törnblom är ansvarig för företagsinformation rörande TV4-Gruppen.


Jennifer McShane

jennifer.mcshane@tv4.se

070-210 81 15

Jennifer är kommunikationschef med övergripande ansvar för pressinformation, kundservice och programpresentation.


Kontakter för program-PR

press@tv4.se

08-459 40 00

För frågor om TV4-Gruppens program eller förfrågningar om intervjuer kontaktar du någon av våra pressinformatörer. Om du inte hittar rätt person mejla till press@tv4.se. Du når oss även på Facebook: www.facebook.com/tv4, Twitter: www.twitter.com/tv4press och Instagram: @tv4


Malin Lindborn

malin.lindborn@tv4.se
073-533 17 70
08-459 40 88

Malin är presschef och övergripande ansvarig för TV4-Gruppens programinformation.


Lina Berggrén

lina.berggren@tv4.se

073-150 55 54

Lina är teamledare och ansvarar för det dagliga arbetet på pressavdelningen.


Catherina Barnard

catherina.barnard@tv4.se
070-664 99 05
08-459 40 00

Catherina är pressinformatör med ansvar för information och lansering av program, samt en del corporate-frågor, för TV4-Gruppen. Bland programmen och profilerna hon jobbar med är Farmen, Gladiatorerna, Kalla fakta, Så mycket bättre, Hela Sverige bakar, När & Fjärran, Finaste familjen, Hellenius hörna, David Hellenius, Samir Abu Edi, Nej till cancer-galan.


Anders Edholm

anders.edholm@tv4.se
070-7287790
08-459 40 00

Anders är pressinformatör med ansvar för information och lansering av program. Bland programmen han jobbar med finns Let's Dance, I huvudet på Gunde Svan, Halvvägs till himlen, Spårlöst, och Hellenius hörna.


Martin Nersing

martin.nersing@tv4.se

076-898 8538

Martin är pressinformatör och ansvarig för TV4-Gruppens sportsändningar.


Caroline Nylander

caroline.nylander@tv4.se
070 60 49 239

Caroline är pressinformatör med ansvar för information och lansering av program. Bland programmen hon jobbar med finns She’s got the look, Kockarnas kamp, Grillmästarna, Äntligen hemma och Tillsammans mot cancer-galan.


Johanna Strand

johanna.strand@tv4.se
0707327366

Johanna Strand är pressinformatör med ansvar för information och lansering av program. Bland programmen som hon arbetar med finns bland andra Fångarna på fortet, Broadchurch, Safe house och Bachelor.


Janina Witkowski

janina.witkowski@tv4.se

070-924 21 58

Janina är pressinformatör med ansvar för information och lansering av program. Hon jobbar med program som Så mycket bättre, Modus och Solsidan. Hon har också ett övergripande pressansvar för inköp.


Johanna Lindroth

johanna.lindroth@tv4.se

076-2327405

Johanna är pressinformatör med ansvar för information och lansering av program. Hon arbetar med program som Idol, Sveriges yngsta mästerkock och Det stora tårtslaget.


Johanna Palmqvist

johanna.palmqvist@tv4.se

073-536 33 23

Johanna är bildredaktör och jobbar med produktions- och episodbilder. Johanna är just nu tjänstledig. Kontakta bildredaktionen på pressbilder@tv4.se för frågor.


Cecilia Salford

cecilia.salford@tv4.se
0708-45 40 38
08-459 40 00

Cecilia jobbar från och med mars 2014 som tf. chef för Tittarservice.


Henrik Graan

henrik.graan@tv4.se
0761849727

Henrik Graan arbetar som pressinformatör med ansvar för information och lansering av Brottsplats Sverige. Han är även webbredaktör för program såsom Brottsplats Sverige, Boy machine m.fl.


Caroline Olofsson

caroline.olofsson@tv4.se
070-9791559

Caroline arbetar som bildredaktör och projektleder fotograferingar.


Amanda Hjärtmyr

amanda.hjartmyr@tv4.se
0739387866
08-459 40 00

Amanda jobbar som pressinformatör och har hand om lanseringen av program. Exempel på program Amanda arbetar med är Let's dance junior, FC Nörd, Brynolf & Ljung, Humorgalan och Dr Mikael och Tilde. Kontakta även Amanda om du behöver en mer högupplöst bild än den på presstjänsten.


Pelle Höglund

pelle.hoglund@tv4.se
073 654 92 72

Pelle jobbar som bildredaktör och projektleder fotograferingar bland annat.


Johanna Bjurhammar

johanna.bjurhammar@tv4.se
0707447176

Johanna gör sin praktik här på kommunikationsavdelningen från Lunds Universitet. Kontakta henne om du har frågor gällande presstjänsten.

Det här är vi

TV4-Gruppens kommunikationsavdelning består förutom av pressavdelningen bland annat av en marknadsgrupp. För att komma i kontakt med de som arbetar med extern marknadsföring och trailer, ring växeln, 08-459 40 00 och be att få bli kopplad till respektive avdelning.

Frågor kring tablåer, längre programtexter och bilder som rör programmen i tablån svarar Red Bee Medias personal på. Red Bee Media nås på e-post: tv4pressinfo@redbeemedia.com alternativt via telefon 08-200 480.